Zwrot prowizji Alior Bank – dowiedz się jak odzyskać pieniądze

Zwrot prowizji Alior Bank – dowiedz się jak odzyskać pieniądze

 

Zwrot prowizji Alior Bank

 

Związek Banków Polskich szacuję, że wartość opłat i prowizji zwracanych klientom w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu może wynieść ponad 1 mld zł. Według Michała Konarskiego, analityka DM mBanku koszty całego sektora finansowego powinny zamknąć się sumą około 1,5 mld zł . Wielu ekspertów uważa jednak, że są to bardzo optymistyczne założenia, a rzeczywista suma przeznaczonych do zwrotu prowizji może wynieść między 4, a 7 mln zł. Odpowiemy na pytanie jak sprawa wygląda w przypadku Alior Banku, dokonując szczegółowej analizy umowy kredytowej tego banku.

 

Dlaczego Alior Bank jest jednym z banków które najmocniej ucierpią przez wyrok, który wydał Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskie 11 września 2019 roku?

 

Alior Bank jest 8. bankiem w Polsce pod względem wielkości aktywów, jednak w przypadku wielkości prowizji które kazał płacić swoim klientom jest już w ścisłej czołówce. Znane są nawet przypadki, gdy prowizje w tym banku, przekraczały 100 000 zł! Ponadto wielkość portfela kredytów konsumenckich, czyli ilość udzielonych kredytów tego rodzaju, także jest jedną z największych w kraju.  Dotychczas bank był nieugięty w swoim stanowisku, twierdząc, że nikomu nie należy się nawet złotówka, a wszystkie prowizje należą się bankowi. Jednak ostatni wyrok TSUE przynosi powiew nadziei dla ofiar „wyższej kultury bankowości”.

Przypomnijmy o co chodzi w całym sporze. Sprawa dotyczy oczywiście zwrotu prowizji z tytułu wcześniejszej spłaty kredytu. Najpierw Rzecznik Finansowy i UOKiK stojąc na straży interesów konsumenta apelowali do banków uczciwe rozliczanie umów, lecz finansjera była nie ugięta walcząc z klientami w sądzie. W końcu sprawa oparła się o TSUE, który po ponad rocznym oczekiwaniu wydał w końcu wyrok przechylając szalę zwycięstwa na stronę konsumentów. Orzekł, że bank ma obowiązek zwrócić kredytobiorcy, proporcjonalną część opłat początkowych w szczególności prowizji.

 

Analiza umowy kredytowej Alior Bank

 

Umowa jest skonstruowana w bardzo przejrzysty i czytelny sposób, najważniejsze informacje widoczne są na pierwszej stronie umowy zaraz pod danymi kredytobiorcy. 

Już w § 1 Przedmiot umowy i warunki wypłaty kredytu znajdujemy wszystkie istotne dla nas informacje:

Punkt 1. zawiera kwotę kredytu, 155 839,93 zł:

 

 

Następnie podpunkt 1) punktu 1. wymienia pierwszy cel przeznaczenia kwoty kredytu, w omawianym przypadku są to potrzeby konsumpcyjne, w wysokości 88 857,39 zł. Jest to kwota która faktycznie została oddana do dyspozycji klienta.

 

 

Kolejno podpunkt 2) spłata zobowiązań kredytowych, określa umowę którą konsolidujemy, czyli dokonujemy wcześniejszej spłaty innego kredytu. 

 

 

Warto zauważyć, że ta spłata daje nam możliwość ubiegana się o zwrot prowizji z zamkniętego zobowiązania. 
Następnie w podpunkcie 3) punktu 1. znajdujemy najbardziej istotną dla nas informacje:

 

 

Kwota przeznaczona na sfinansowanie prowizji za udzielenie kredytu: 50 102,54 zł – o której część możemy ubiegać się w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu.

 

Ostatnim istotnym dla nas informacje znajdziemy w  punkcie 4. Informuje on nas o czasie na jaki zawarta została umowa kredytowa. W omawianym przypadku jest to 10 lat, czyli 120 miesięcy.

 

 

W zależności od tego w jakiej części tego okresu doszło do wcześniejszej spłaty, dokonujemy wyliczenia dokładnych kwot, które musi zwrócić Bank.


Alior Bank – wysokość prowizji

 

Analizowana umowa kredytowa ukazuje wyraźnie, jaki jest stosunek banku do klientów.

Prowizja wysokości 50 102,54 zł, może powodować niedowierzanie, lecz ta umowa nie jest wyjątkiem. W omawianym przykładzie koszty początkowe,  przy kredycie na kwotę 155 839,93 zł, stanowi ponad 32 % prowizji!

 

Co na to bank?

 

Niestety większość banków negatywnie odnosi się do wyroku i nie uznaje go za wiążący. W praktyce jedynie to, że będą musieli walczyć o swoje tak samo jak dotychczas, czyli przy wstawiennictwie Rzecznika Finansowego oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. A jeśli to nie wystarczy to na drodze sądowej. Wyrok TSUE to jednak potężny oręż, który zwiększa szansę na powodzenie w ostatecznym starciu z bankiem.

 

Spłaciłeś przed terminem kredyt w Alior Bank? Co robić?

 

Powyższa analiza jasno wykazuje, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu w Alior Bank, do odzyskania mogą wchodzić w grę naprawdę duże pieniądze. Niestety podobnie jak w przypadku większości banków, klient jest na straconej pozycji. W związku z tym przeważnie musi dochodzić swoich racji przed sądem, co z kolei wiąże się zarówno z kosztem jak i ryzykiem.

Jeśli należysz do grupy klientów obciążonych znacznymi kosztami i chcesz dochodzić zwrotu prowizji od Alior Bank, nastaw się raczej na trudną batalie, ponieważ dotychczas bank ten, nie ulegał klientom nawet podczas postępowania przed sądem.

Z oświadczeń opublikowanych przez bank w ostatnim czasie wynika, że liczy się on z poniesieniem pewnych kosztów na wypłaty na klientów. Jednak marne są szanse, że wszyscy z nich otrzymają należne kwoty, dlatego pamiętaj, aby zadbać o swój interes, jak najszybciej.

Sprawdź jak odzyskać swoje pieniądze, w sposób pewny, szybki i bezpieczny.

 

Czytaj także: Kredyt we franku – jak wybrać kancelarię?

Czytaj także: Przewalutowanie czy anulowanie umowy – o co walczyć z bankiem?

Powiązane artykuły