Spłaciłeś wcześniej kredyt? Wyrok TSUE potwierdza – Należy Ci się zwrot prowizji

Spłaciłeś wcześniej kredyt? Wyrok TSUE potwierdza – Należy Ci się zwrot prowizji

Spłaciłeś wcześniej kredyt? Wyrok TSUE potwierdza – Należy Ci się zwrot prowizji

Przełom w sprawie dotyczącej milionów Polaków! Trybunał Sprawiedliwość Unii Europejskiej rozwiał wątpliwości, które które od lat stawiały po przeciwnej stronie barykady banki i miliony Polaków! Spór dotyczył interpretacji zapisów Ustawy o KK dotyczących wcześniejszej spłaty kredytu, a dokładniej zwrotu prowizji i poniesionych kosztów. 11 września 2019 roku TSUE wydał wyrok w sprawie dotyczącej zwrotu kosztów przy wcześniejszej spłacie kredytu. W 36. punkcie uzasadnienia wyroku czytamy że:

„(…) prawo konsumenta do obniżki całkowitego kosztu kredytu w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu obejmuje wszystkie koszty, które zostały nałożone na konsumenta.”

Jeśli chcesz poznać kulisy, sprawdź – Wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) z 11.09.2019 – opracowanie

Co to oznacza?

Jeśli dokonałeś wcześniejszej spłaty kredytu możesz ubiegać się o zwrot:

  • prowizji od udzielenia kredytu
  • opłaty przygotowawczej
  • opłat administracyjnych
  • kosztów ubezpieczenia
  • wszelkich pozostałych kosztów około kredytowych innych niż opłaty notarialne


W jakiej wysokości można otrzymać zwrot?

Wysokość zwrotu prowizji, jaki możemy uzyskać, zależy od kilku czynników, przede wszystkim od poniesionych kosztów. Chodzi głównie o prowizję jaką pobrano nam przy uruchomieniu kredytu. Oprócz niej mogą się pojawić pewne dodatkowe koszty wymienione powyżej. Kolejnym czynnikiem istotnym przy obliczaniu zwrotu prowizji jest czas, w jakim spłaciliśmy kredyt. To relacja pomiędzy momentem spłaty kredytu a czasem jego trwania przewidzianym w umowie jest podstawą do wyliczenia zwrotu, który jest proporcjonalny do okresu, o który została skrócona nasza umowa. Jeśli interesuje Cię sposób dokładnego wyliczania zwrotu prowizji i innych kosztów, sprawdź: Jak wyliczyć zwrot prowizji?


Kto może się ubiegać o zwrot prowizji?

Należy zaznaczyć, że wyrok TSUE  podobnie jak ustawa o Kredycie Konsumenckim dotyczy wyłącznie kredytów konsumenckich, czyli wziętych na cele prywatne, nie związane z prowadzoną działalnością.
Bez znaczenia jest jakiego kredytu dotyczy umowa – czy jest to kredyt samochodowy, kredyt przy rachunku bieżącym, czy gotówkowy. Przepisy stosuje się do wszelkiego typu kredytów przeznaczonych dla klientów indywidualnych, których wysokość jest nie większa niż 255 550 zł, albo równowartość tej kwoty w walucie innej niż waluta polska.

Następnie wystarczy spłacić kredyt przed terminem określonym w umowie, niezależnie od tego czy nastąpiło to gotówką z kieszeni, czy przy pomocy innego kredytu, zwanego konsolidacyjnym, aby zyskać prawo do ubiegania się o zwrot prowizji bankowej w kwocie proporcjonalnej do okresu, o który skrócił się czas trwania umowy.

 Nie masz pewności czy Twój kredyt kwalifikuje się do ubiegania o zwrot kosztów? Sprawdź: Jak sprawdzić czy należy Ci się zwrot prowizji!

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak odzyskać swoją prowizję bez ryzyka, sprawdź tutaj.

Czytaj także: Zwrot prowizji z parabanku, czy można odzyskać pieniądze, przy wcześniejszej spłacie kredytu pozabankowego?

Czytaj także: Sprawdź ile Twój kredyt kosztuje naprawdę

Powiązane artykuły

1 Comment

Avarage Rating:
  • 0 / 10
  • […] Dowiedz się więcej na temat przełomowego orzeczenia TSUE. Sprawdź: Spłaciłeś wcześniej kredyt? Wyrok TSUE potwierdza – Należy Ci się zwrot prowizji. […]

Comments are closed.