Dlaczego pomimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej banki wciąż nie wypłacają zwrotów prowizji?

Dlaczego pomimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej banki wciąż nie wypłacają zwrotów prowizji?

Dlaczego pomimo wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej banki wciąż nie wypłacają zwrotów prowizji?

11 września 2019 roku zapadł długo wyczekiwany wyrok w sprawie, która miała zakończyć dawny spór pomiędzy konsumentem a bankiem. Niestety pomimo zdecydowanego rozstrzygnięcia na korzyść kredytobiorców większość banków nie traktuje tego wyroku jako wiążący.
Pojawiają się nawet stanowiska, gdzie banki otwarcie przyznają, że nie zgadzają się z wyrokiem TSUE i nie zamierzają go respektować. Dlaczego tak postępują?


Co to oznacza dla milionów Polaków?

W praktyce jedynie to, że będą musieli walczyć o swoje tak samo jak dotychczas, czyli przy wstawiennictwie Rzecznika Finansowego oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. A jeśli to nie wystarczy to na drodze sądowej. Wyrok TSUE to jednak potężny oręż, który zwiększa szansę na powodzenie w ostatecznym starciu z bankiem. 


Jak wygląda spór z bankiem w praktyce?

Pierwszym krokiem jest oczywiście próba polubownego załatwienia sprawy i dobrowolnemu uznaniu zobowiązania przez bank, lecz, jak już wiemy, rzadko kiedy się to udaje. Kolejnym narzędziem, z którego może skorzystać konsument jest wsparcie Rzecznika Finansowego i prośba o jego interwencję (sprawdź: Interwencja Rzecznika Finansowego w sprawie zwrotu prowizji). Kiedy te środki zawiodą pozostaje już tylko wystąpienie na drogę prawną i batalia sądowa z bankiem. Niestety wiele osób nie decyduje się na ten krok ze względu na koszty sądowe jakie wiążą się z wniesieniem pozwu, ale także opłaty za przygotowanie pozwu i reprezentacje profesjonalnego pełnomocnika. Można oczywiście próbować samemu, ale ryzyko przegranej i w konsekwencji zmarnowania wszystkich pokrytych kosztów, a także konieczność poniesienia kosztów prawników banku, słusznie odstrasza większość śmiałków.

Jest to poniekąd wspólna taktyka jaką przyjęła większość banków, które liczą po prostu, że klient wycofa się z próby odzyskania swoich pieniędzy, a najlepiej w ogóle nie zdecyduje się na taki krok. Dokładnie taką samą linię obrony przyjmują firmy ubezpieczeniowe przy wypłacie świadczeń dla poszkodowanych. Bardziej opłaca im się sądzić o każdy grosz, grając przy tym na zwłokę, niż z otwartymi ramionami wypłacać wszystkim poszkodowanym należne im środki. 

Na szczęście nie musi to tak wyglądać, gdyż na rynku jest wiele firm i kancelarii, które oferują pomoc w tym zakresie. Warto jednak przed ich wyborem ocenić czy zajmowała się ona już sprawami tego typu i czy ma na swoim koncie sukcesy. Niektóre z nich oferują współpracę, bez konieczności ponoszenia przez klienta jakichkolwiek, kosztów związanych z obsługą sprawy, a wynagrodzeni zostają dopiero po wygranej sprawie przez pobranie części zwrotu. Jest to bardzo uczciwa praktyka przede wszystkim dlatego, że przenosi całe ryzyko związane ze sprawą na kancelarie. Zdarza się, że firmy oferują także odkupienie umowy od klienta. Zazwyczaj jest to rozwiązanie mniej opłacalne dla klienta, lecz daje mu gwarancję wypłaty środków i to w najkrótszym możliwym czasie.

Dowiedz się jak odzyskać swoje pieniądze ze spłaconego kredytu.

Czytaj także: Wcześniejsza spłata kredytu – zwrot prowizji w 3 krokach 

Czytaj także: Jak banki oszukiwały frankowiczów?

Powiązane artykuły

3 Comments

Avarage Rating:
  • 0 / 10

Comments are closed.