Jak bank sprawdza dochody

Jak bank sprawdza dochody

Jak bank sprawdza dochody

Kiedy wnioskujemy o kredyt, bank analizując naszą wiarygodność kredytową dokona weryfikacji naszego zatrudnienia, o ile będzie to konieczne. W jakich sytuacjach i w jaki sposób bank sprawdza dochody? To zależy od sposobu, w jaki dokumentujemy dochód.

Oświadczenie o wysokości uzyskiwanych dochodów

Złożyć oświadczenie o wysokości swoich zarobków mogą jedynie nieliczni klienci. Najczęściej dotyczy to bardzo niskich kwot kredytowania, bądź osób, które otrzymują wynagrodzenie na rachunek w banku, gdzie wnioskują o kredyt. Z racji na fakt wpływu zarobków – bank najczęściej zrezygnuje z dodatkowej formy weryfikacji dochodów opierając się na wyciągu z rachunku.

Zaświadczenie o zatrudnieniu i dochodach

Najbardziej znana i najczęstsza forma potwierdzenia zarobków. Zaświadczenie jest wystawiane przez pracodawcę, najlepiej na druku przygotowanym przez bank. Kiedy np. księgowy wystawia dokument na własnym blankiecie, może zabraknąć ważnych dla banku zapisów, np. to, że praca nie jest sezonową, ani na zastępstwo. Wówczas bank zaświadczenia nie uzna i koniecznym będzie ponowne jego wystawianie. W tej formie dokumentowania zatrudnienia pracownik banku najczęściej w ramach weryfikacji zadzwoni na numer telefonu zarejestrowany na firmę pracodawcy i potwierdzi zawarte w zaświadczeniu informacje.

PIT za poprzedni rok

Przedstawienie w banku zeznania podatkowego za ostatni rok również jest popularną formą dokumentowania dochodów. Jednak nawet wtedy bank chcąc mieć pewność o ciągłości zatrudnienia oraz czasie trwania umowy kredytobiorcy, może chcieć zweryfikować informacje u pracodawcy, a nawet dodatkowo poprosić o zaświadczenie o zarobkach.

Musimy umożliwić bankom weryfikację

Rekomendacja KNF zakłada na kredytobiorcę obowiązek umożliwienia bankom bezproblemowej weryfikacji zatrudnienia. To standardowy proces, z którym pracownicy działu kadr czy księgowi są zaznajomieni, bo to element ich codziennej pracy.

Czytaj także: Spłaciłeś wcześniej kredyt? Wyrok TSUE potwierdza – Należy Ci się zwrot prowizji

Czytaj także: Co zrobić żeby dostać dobry kredyt?

Powiązane artykuły