Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na zdolność kredytową?

Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na zdolność kredytową?

Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na zdolność kredytową?

Jak pisaliśmy w innym artykule, jednym z podstawowych kryteriów wpływających na ocenę zdolności kredytowej jest koszt utrzymania. O jego wysokość banki pytają nas podczas składania wniosku kredytowego. Ale co jeśli go zaniżymy?

Banki nam nie uwierzą

Zgodnie z rekomendacją wydaną przez Komisję Nadzoru Finansowego, banki mają weryfikować kwotę zadeklarowanych przez kredytobiorcę kosztów utrzymania. Sprawdź: Czym jest Komisja Nadzoru Finansowego?

Mogłoby się wydawać, że nie ma co, zwłaszcza w banku, gdzie staramy się o kredyt, chwalić się wysokimi kosztami życia. Przecież wówczas bank zmniejszy naszą zdolność, a w efekcie dostaniemy mniejszy kredyt, albo wcale. Zaniżmy więc je do np. 100 zł miesięcznie na osobę i cieszmy się przyznanymi środkami. Tymczasem to nie zadziała.

Miejsce zamieszkania ma znaczenie

Jeśli zaniżymy koszty utrzymania, to bank i tak założy dla każdego członka naszego gospodarstwa domowego kwotę adekwatną do realnych kosztów. A w jakiej wysokości? To już zależy od banku, ale również od miejsca zamieszkania. Naturalnie koszty życia w mieście, np. w Warszawie są wyższe, niż na wsi. Stąd prosta konkluzja – dwie osoby o takich samych dochodach, sytuacji rodzinnej i gospodarczej, wnioskujące o kredyt w tym samym banku, jedna z miasta, a druga ze wsi, będą miały różne kwoty zdolności kredytowej. Oczywiście na korzyść tej drugiej.

W przypadku kilkuosobowych gospodarstw domowych różnice w kwocie zdolności kredytowej mogą sięgnąć nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych! Im mniejsze koszty utrzymania, tym większa zdolność!

Czytaj także: Jakie bazy sprawdzają banki?

Czytaj także: Bank odmówił Ci kredytu? Poznaj najczęstsze przyczyny.

Powiązane artykuły