Zdolność kredytowa – o co pyta bank?

Zdolność kredytowa – o co pyta bank?

Zdolność kredytowa – o co pyta bank?

Zanim weźmiemy kredyt lub pożyczkę bank zweryfikuje naszą wiarygodność jako potencjalnego kredytobiorcy. W tym celu usłyszymy szereg pytań, a często też będziemy poproszeni o dostarczenie dodatkowych dokumentów. Warto się na to przygotować i wiedzieć o co bank może nas zapytać.

Ile trzeba zarabiać, żeby dostać kredyt?

Naturalnie bank wypyta nas o dochody. Istotne jest kto jest naszym pracodawcą (czy jest to samozatrudnienie, mała firma czy duża korporacja), na jakiej zasadzie jesteśmy zatrudnieni (etat, kontrakt, umowa zlecenie, świadczenie emerytalne czy inne), na jakim pracujemy stanowisku (kierowniczym, samodzielnym, fizycznym, biurowym), jak długo w obecnym miejscu pracujemy, do kiedy mamy umowę oraz oczywiście ile zarabiamy. Często będziemy też poproszeni o kontakt do miejsca pracy celem weryfikacji telefonicznej. Jeśli chcemy, aby uwzględniono wpływy z kilku źródeł – musimy podać dokładne informacje o wszystkich.

Sytuacja mieszkaniowa i rodzinna, a kredyt

Padnie pytanie o nasz status mieszkaniowy: czy jest to mieszkanie/dom własnościowy, wynajmowany, lokatorski czy komunalny oraz zamieszkiwany przez nas adres (sprawdź: Czy miejsce zamieszkania ma wpływ na zdolność kredytową?) Następnie będziemy musieli określić nasz stan cywilny, ile osób w gospodarstwie otrzymuje dochód, ile mamy dzieci oraz ile miesięcznie przeznaczamy pieniędzy na życie, czyli niezbędne wydatki. Im większą kwotę w tym miejscu podamy, tym mniejszą będziemy mieli zdolność kredytową, ale jeśli istotnie wartość zaniżymy, to i tak algorytm założy kwotę wyższą, przypisaną do kodu pocztowego oraz bankowych algorytmów ryzyka.

Inne zobowiązania

Bank zapyta nas również o posiadane zobowiązania. Warto być przygotowanym w zakresie posiadanych kredytów w innych bankach (ich obecnych kwot oraz płaconych ratach), ale też innych. Na przykład o alimentach czy pożyczkach pozabankowych, tym bardziej, że banki coraz częściej pobierają raport z BIK (sprawdź: Czym jest BIK?) również z informacjami o nich. Dzięki raportowi nie ukryje się przed bankiem co, gdzie i w jakiej wysokości spłaca wnioskodawca. 

Oferta kredytowa

Po wprowadzeniu powyższych danych system kredytowy w banku podejmie wstępną decyzję kredytową oraz określi jaką mamy zdolność, czyli jaką kwotę możemy z banku pożyczyć. Potem pozostanie kwestia ustalenia ceny (sprawdź: Czym jest RRSO?) i dostarczenie dokumentów potrzebnych do weryfikacji wniosku. Po wszystkim zostanie podpisanie umowy kredytowej, a wraz z jej uruchomieniem korzystanie z pożyczonych środków.

Czytaj także: Co zrobić, żeby dostać dobry kredyt?

Czytaj także: Sprawdź ile Twój kredyt kosztuje naprawdę

Powiązane artykuły

2 Comments

Avarage Rating:
  • 0 / 10

Comments are closed.