Zamknięcie karty kredytowej – UWAŻAJ

Zamknięcie karty kredytowej – UWAŻAJ

Zamknięcie karty kredytowej – UWAŻAJ

Limit odnawialny w rachunku (LOR) oraz kata kredytowa to tak zwane produkty odnawialne, których nawet jeśli nie używasz, to obciążają Twoja zdolność kredytową. Pisaliśmy o tym choćby w Jak bank oblicza zdolność kredytową. Z wieloletniego bankowego doświadczenia to właśnie chęć podniesienia zdolności kredytowej jest najczęstszą przyczyną zamykania karty kredytowej. Na co należy zwrócić uwagę?

Czym jest karta kredytowa

Istotnym jest zrozumieć czym tak naprawdę jest karta kredytowa. To karta (popularnie plastik) przypisana do osobnego rachunku kredytowego. To o tyle istotne, że samo zamknięcie fizycznej karty (plastiku) nie rozwiązuje problemu obniżonej zdolności, bo rachunek kredytowy wciąż istnieje! Tenże rachunek nie jest bezpośrednio powiązany z Twoim bieżącym rachunkiem, a jedynie mogą być z niego automatycznie pobierane środki na spłatę częściową lub całkowitą rachunku karty.

Jak zamknąć kartę kredytową

W przypadku produktów odnawialnych, czyli karty kredytowej i limitu w rachunku, najczęściej konieczne będzie złożenie dyspozycji papierowej. Wiąże się to z wizytą w placówce banku, bądź wysyłki wypowiedzenia umowy pocztą, najlepiej ze zwrotnym potwierdzeniem odbioru.

Ile trwa zamknięcie karty kredytowej

Ano właśnie. O ile w przypadku limitu w rachunku dyspozycja może zostać zrealizowana nawet i tego samego dnia, kiedy została złożona, o tyle w przypadku karty kredytowej już tak kolorowo nie jest. Wiele banków wymaga wygenerowania co najmniej dwóch „zerowych” wyciągów, a dopiero wtedy rachunek karty zostaje zamknięty. Wynika to z istniejących opóźnień w księgowaniach płatności realizowanych za pomocą kart kredytowych. Wyciąg jest generowany po zakończeniu cyklu rozliczeniowego. Jeśli więc w ostatnim cyklu dokonywaliśmy jakichkolwiek płatności kartą kredytową, to najbliższy wyciąg zerowy nie będzie. A to oznacza, że na zamknięcie rachunku karty kredytowej i otrzymanie ewentualnego zaświadczenia o jej zamknięciu możemy czekać aż do 3 miesięcy! Koniecznie pamiętaj o tym planując wnioskowanie o kredyt.

Czytaj także: Co zrobić, żeby dostać dobry kredyt?

Czytaj także: Jak bank oblicza zdolność kredytową?

Powiązane artykuły

2 Comments

Avarage Rating:
  • 0 / 10

Comments are closed.