Przewalutowanie czy anulowanie umowy – o co walczyć z bankiem?

Przewalutowanie czy anulowanie umowy – o co walczyć z bankiem?

Przewalutowanie czy anulowanie umowy – o co walczyć z bankiem?

Po wyroku ws. państwa Dziubaków, o którym pisaliśmy w tym artykule, kolejny raz głośno zrobiło się o sprawach tzw. „frankowiczów”. Istotnym, dla pełnego zrozumienia tematu oraz właściwego przygotowania przed ruszeniem na batalię z bankiem, jest określenie o co tak naprawdę chcemy walczyć, a drogi są dwie. Przyjrzyjmy im się bliżej.

Co jest dla mnie lepsze?

Podstawą każdego sporu, czy to reklamacyjnego, czy sądowego, jest sprecyzowanie roszczenia. Musimy dobrze ten temat przeanalizować, ponieważ zaniżając kwotę roszczenia bank może na nią przystać właściwie zamykając nam drogę dochodzenia kolejnych należności, a znacząco zawyżając nie ma co liczyć na ugodę, a tym samym musimy się przygotować na długi i żmudny proces, co znacząco odwlecze wypłatę należnych nam środków. W przypadku kredytobiorców, którzy zaciągnęli swoje zobowiązanie we franku, w przypadku klauzul abuzywnych (sprawdź: Czym są klauzule abuzywne?) można żądać:

  • przewalutowania kredytu na złotówki po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania i rozliczenie już uiszczonych wpłat na korzyść kredytobiorcy lub
  • anulowanie kredytu.

Te dwa rozwiązania są istotnie różne i to, na które się zdecydujemy mocno zależy od naszej sytuacji finansowej, jak i indywidualnych motywatorów.

Anulowanie umowy kredytu

Anulowanie kredytu, czyli choćby wyrok ws. państwa Dziubaków, to opcja dla ludzi dysponujących luźną gotówką. Dlaczego? Po wyroku sądu unieważniającym zawartą umowę kredytową dotychczasowe wpłaty w całości pomniejszają kwotę zobowiązania, ale najczęściej nie likwidują go w całości. Oznacza to, że zostaniemy z pewną kwotą kredytu, której uiszczenia bank będzie od nas wymagał natychmiast. Dodatkowo, naszą sprawę najpewniej prowadziła kancelaria, której honorarium musimy opłacić, jeśli było uzależnione od wygrania sprawy (sprawdź: Kredyt we franku – jak wybrać kancelarię?).

Przewalutowanie kredytu

Przewalutowanie kredytu na złotówki to rozwiązanie dla osób, którym zależy na przypływie dodatkowej gotówki, bo takową nie dysponują. W tym wariancie najczęściej walczyć będziemy o zmniejszenie przez bank kwoty kredytu oraz zwrot pewnej sumy wynikającej z zawyżonych wpłat przez dotychczasową obsługę zobowiązania. Przeciwnie do anulowania kredytu, w tym wariancie otrzymujemy pieniądze na rachunek, z których możemy opłacić honorarium kancelarii. Kredyt zostanie, ale będzie znacznie mniejszy, a w dodatku na bardzo korzystnych warunkach spłaty względem obecnych.

Masz kredyt w obcej walucie? Działaj!

Rok 2020 rozpocznie masową walkę frankowiczów, w której czeka wiele trudnych wyborów i niebezpieczeństw. Jeśli masz obawy czy poradzisz sobie na własną rękę – wesprzyj się pomocą ekspertów. Wypełnij formularz, a bezpłatnie przeanalizujemy Twoją sytuację.

Czytaj także: Jak banki oszukiwały frankowiczów?

Czytaj także: Reklamacja – kiedy, po co i jak walczyć z bankiem?

Powiązane artykuły

1 Comment

Avarage Rating:
  • 0 / 10

Comments are closed.