Kredyt a pożyczka – czym się różnią?

Kredyt a pożyczka – czym się różnią?

Kredyt a pożyczka – czym się różnią?

Pojęcia kredytu i pożyczki są często używane wymiennie, nawet przez pracowników sektora finansowego. Tymczasem różnice pomiędzy nimi są istotne, zwłaszcza w regulacjach prawnych, które ich dotyczą.

Czym jest kredyt?

O ile słowo „kredyt” pojawia się w zestawieniu z celem kredytowania (np. kredyt samochodowy czy kredyt hipoteczny), o tyle kiedy mamy do czynienia z kredytem na dowolny cel, często zamienia się go nazwą z „pożyczką”. Tymczasem kredyt to zobowiązanie pieniężne, którego udzielić może wyłącznie bank lub SKOK (Spółdzielcza kasa oszczędnościowo-kredytowa), którym licencje przyznaje KNF (Komisja Nadzoru Finansowego – sprawdź: Czym jest Komisja Nadzoru Finansowego?). Kredyty są regulowane przez ustawę Prawo bankowe, Kodeks cywilny oraz ustawę o kredycie konsumenckim.

Czym jest pożyczka?

Pożyczka może zostać udzielona przez dowolną firmę (nie tylko pożyczkową) lub nawet osobę fizyczną. W kwestii regulacji pożyczki normuje Kodeks cywilny oraz ustawa o kredycie konsumenckim. Co więcej, w przeciwieństwie do kredytu, przedmiotem pożyczki mogą być również rzeczy, a nie tylko środki finansowe.

Jak wygląda umowa kredytu i pożyczki?

Umowa kredytowa musi zostać sporządzona pisemnie oraz jest umową odpłatną. Właśnie w zgodzie z ustawą Prawo bankowe RRSO kredytu (sprawdź: Czym jest RRSO?) nie może być zerowe. Umowa pożyczki z kolei może zostać udzielona w dowolnej formie, nawet ustnej dla kwot do 1000 zł. Pożyczka może być darmowa, więc kiedy w elektronicznym sklepie widzimy szyld „raty 0%”, najczęściej mamy do czynienia z oferowaną przez bank pożyczką (sprawdź: Dlaczego banki dają „raty 0%”?).

Bezpieczeństwo

Z uwagi na regulatora, którym jest KNF, to kredyt jest bezpieczniejszym rozwiązaniem. Każda instytucja, która udziela kredytu musi posiadać odpowiednią licencję. Kredyt wybierzemy więc zwłaszcza wtedy, gdy zależy nam na wyższej kwocie pożyczanych środków, lub gdy kredytodawca chce się zabezpieczyć na naszej własności (np. samochodzie czy hipotece). Pożyczka zaś to rozwiązanie dla tych, którym zależy na czasie, łatwości w dostępności, często kosztem ceny.

Czytaj także: Co zrobić, żeby dostać dobry kredyt?

Czytaj także: Bank odmówił Ci kredytu? Poznaj najczęstsze przyczyny

Powiązane artykuły