Jakie bazy sprawdzają banki?

Jakie bazy sprawdzają banki?

Jakie bazy sprawdzają banki?

Banki i firmy pożyczkowe przed udzieleniem kredytu czy pożyczki chcą jak najwięcej wiedzieć o osobie wnioskującej. Im więcej informacji posiadają, tym łatwiej ocenić im ryzyko zawieranej umowy. W tym celu weryfikują istniejące na rynku bazy, które zbierają dane pozwalające określić rzetelność potencjalnego kredytobiorcy. Co to za bazy?

Trzy główne bazy

Na polskim rynku istnieją trzy główne rodzaje baz. Mowa o:

 • BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej,
 • BIG, czyli Biuro Informacji Gospodarczej,
 • BR, czyli system Bankowy Rejestr. 

W tym miejscu należy zaznaczyć, że w pierwszych dwóch (BIK i BIG) informacji zasięgnąć mogą zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe. Natomiast bankowy Rejestr to źródło wiedzy wyłącznie dla banków.

Jakie informacje zawierają bazy?

BIK i kwestię przetwarzanych w raporcie danych przedstawiliśmy w osobnym artykule (sprawdź: Czym jest raport BIK?). BIG dzieli się na kilka osobnych baz obsługiwanych przez prywatne firmy, między innymi działających na rynku windykatorów, takich jak Kruk czy Kaczmarski Inkasso. Zbierane są w nich informacje o długach i dłużnikach. Wyróżniamy cztery BIG-i:

         • KRD – Krajowy Rejestr Długów,
         • ERIF,
         • BIG InfoMonitor,
         • KBIG – Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej.

Bankowy Rejestr (BR) to z kolei baza Związku Banków Polskich, którego rada składa się z prezesów największych polskich banków. Wymieniają się oni informacjami o potencjalnie ryzykownych kredytobiorcach.

Czy dostanę kredyt, jeśli jestem w bazach?

Wpis w którejkolwiek z wyżej wymienionych baz oczywiście nie działa na naszą korzyść, jednak nie przekreśla możliwości otrzymania finansowania. Najlepiej już przed złożeniem wniosku kredytowego podjąć odpowiednie działania, nim będzie za późno.

Skontaktuj się z nami. Pomożemy Ci uzyskać najtańszy kredyt!

Czytaj także: Raty 0% – dlaczego banki pożyczają za darmo? Haczyki, a raczej ich „brak”

Czytaj także: Zdolność kredytowa – o co pyta bank?

Powiązane artykuły

3 Comments

Avarage Rating:
 • 0 / 10

Comments are closed.