Czym jest RRSO?

Czym jest RRSO?

Czym jest RRSO?

Wszechobecne reklamy banków i firm pożyczkowych zachęcają nas do pożyczania od nich pieniędzy. Gdzieś w rogu lub dopisane małym drukiem odnajdziemy w nich tajemnicze, drukowane RRSO, a za nim oprocentowanie często zdecydowanie wyższe niż to, które w ofercie widnieje. Czym więc jest owe RRSO?

Rzeczywiste oprocentowanie kredytu

Rozwinięcie RRSO to Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania. Wartość ta określa realny, całkowity koszt kredytu czy pożyczki, jaki ponosi kredytobiorca i jest wyrażana oczywiście w procentach. Na RRSO składa się nie tylko nominalne oprocentowanie, ale również inne koszty, takie jak wszelkie prowizje pobierane przez instytucję, ewentualne ubezpieczenie oraz wszelkie pozostałe opłaty związane z zaciąganym kredytem lub pożyczką (Sprawdź: Kredyt, a pożyczka – jakie są różnice?). Dodatkowo w RRSO jest również uwzględniana zmiana wartości pieniądza w czasie, która na pierwszy rzut oka niewidoczna, ma istotne znaczenie w zobowiązaniach długoterminowych.

Ile kosztuje kredyt?

Pożyczka czy kredyt kosztuje. Raczej nikogo to nie dziwi, ale podobnie jak przy zakupie towarów lub usług, często o wyborze decyduje cena. Pożyczony pieniądz wygląda na naszym rachunku tak samo, niezależnie skąd go pożyczymy, stąd płacona przez nas cena staje się czynnikiem jeszcze ważniejszym w procesie decyzyjnym. Musimy więc umieć znaleźć informacje o faktycznym koszcie pożyczki czy kredytu.

Sprawdź również: Raport BIK – co to takiego?

Czym wabią nas banki?

Banki kuszą niskim oprocentowaniem. Przeganiają się między sobą oferując coraz to niższe i niższe oprocentowanie, jednak czy na pewno są tak hojne i oferują „tani pieniądz”? W praktyce nominalne oprocentowanie kredytu, które widzimy w reklamach czy na banerach nie odzwierciedla realnej ceny produktu, a tym bardziej nie powinniśmy na jego bazie podejmować decyzji o wyborze oferty. W tym celu należy porównywać właśnie RRSO. Niski procent to tylko wabik, a banki zarobek rekompensują sobie w postaci innych opłat.

Jak porównać oferty kredytowe?

Banki są zobligowane do podawania RRSO i informowania o nim klientów, ponieważ samodzielne wyliczenie realnego kosztu dla przeciętnego Kowalskiego byłoby zadaniem trudnym, a nawet niemożliwym. Aby wybrać najtańszą dla nas ofertę należy porównać właśnie RRSO proponowane przez bank czy instytucję pożyczkową. Co ważne, porównywać powinno się dla tych samych kwot zobowiązania oraz okresów kredytowania. Zwłaszcza w kontekście drugiego musimy być bardzo uważni otrzymując oferty od bankowych sprzedawców.

Jeśli masz pytania dotyczące Twojej umowy kredytowej – zapraszamy do kontaktu

Czytaj także: Czym jest Komisja Nadzoru Finansowego?

Czytaj także: Dowiedz się jak odzyskać prowizję z otwartego kredytu

Powiązane artykuły

2 Comments

Avarage Rating:
  • 0 / 10
  • […] oraz jest umową odpłatną. Właśnie w zgodzie z ustawą Prawo bankowe RRSO kredytu (sprawdź: Czym jest RRSO?) nie może być zerowe. Umowa pożyczki z kolei może zostać udzielona w dowolnej formie, nawet […]

  • […] Banki często doceniają klientów lojalnych i tak, jeśli od lat jesteś w danym banku, wpływa Ci tu wynagrodzenie, to często będziesz mógł uzyskać finansowanie na uproszczonych zasadach, bez konieczności dodatkowego dokumentowania dochodów. Dodatkowo, jako wyraz uznania, możesz zostać zakwalifikowany do promocyjnej kampanii, a to może się przełożyć na niższe RRSO kredytu (sprawdź: Czym jest RRSO?). […]

Comments are closed.