Raport BIK – co to takiego?

Raport BIK – co to takiego?

Raport BIK – co to takiego?

BIK to Biuro Informacji Kredytowej, a raport BIK jest zestawieniem Twoich wszystkich zobowiązań kredytowych i pożyczkowych. Nie tylko tych otwartych, ale także takich, które już dobiegły końca. Oprócz zestawienia raport BIK zawiera bardzo szczegółową historię spłaty każdego z nich. Na podstawie tych informacji, a także ilości zapytań kredytowych w ciągu ostatnich 12 miesięcy, system BIK generuje ogólną ocenę punktową wiarygodności kredytobiorcy nazywaną scoring BIK, a prezentowaną w skali od 1 do 100 punktów.

Bardzo często słyszy się, że ktoś nie dostał kredytu przez wpis w BIK. Nie jest to do końca prawdą, a wpis w BIK nie musi oznaczać od razu kłopotów. W większości przypadków historia tam zawarta świadczy na naszą korzyść. Wszystko zależy od tego jakie dokładnie informacje BIK posiada na nasz temat.

 

BIK rejestruje każdy dzień spłaty raty

BIK oceni nas w zależności od tego jak sumienny z nas kredytobiorca. Może to oznaczać budowę świetnej wiarygodności kredytowej osoby, która na przestrzeni lat nie spóźniła się z ani jedną ratą. Nasz scoring, czyli ocena punktowa w BIK będzie bardzo wysoki, a bank chętnie udzieli nam kredytu, czasem nawet na preferencyjnych warunkach o obniżonej prowizji lub oprocentowaniu.

Niestety raport ten działa jak miecz obosieczny, a to oznacza, że jeśli nie możemy się pochwalić terminowością przy spłacie rat, BIK bezwzględnie odnotuje niemal każdy dzień opóźnienia w spłacie. 

Banki wysyłają informacje do BIK 2-3 razy w tygodniu, dzięki czemu czasem 1, 2 czy 3 dniowe opóźnienia potrafią się tam nie pojawić

 

Samo kilkudniowe opóźnienie w płatności raty nie będzie raczej tragiczne w skutkach, może nawet nie odbić się wcale na naszej ocenie. Jednak jeśli sytuacja, w której opóźniamy się nawet o kilka dni będzie się powtarzała wielokrotnie lub na kilku różnych zobowiązaniach, może to już obniżyć naszą ocenę nawet o kilkadziesiąt punktów.Jak BIK klasyfikuje opóźnienia?

W przypadku długotrwałych opóźnień sprawa wygląda znacznie gorzej. System BIK rozgranicza terminowość spłaty na następujące etapy:

  • spłata bez opóźnień;
  • opóźnienie od 0 do 30 dni;
  • opóźnienie powyżej 30 dni.

Może się wydawać, że opóźnienie 31 dni niewiele różni się od 131 dni, jednak w praktyce dla banku robi to różnicę. O ile opóźnienia do 60 dni, mogą w pewnych przypadkach zostać zaakceptowane, o tyle zwłoka powyżej 60 dni może wiązać się dla nas z problemem w uzyskaniu finansowania nawet przez okres 5 lat od całkowitej spłaty kredytu.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na ten temat sprawdź: Jak poprawić swoją wiarygodność kredytową.


Zapytania kredytowe w BIK

Ostatnim elementem raportu BIK, który należy zaznaczyć jest ilość zapytań kredytowych. Każdy złożony przez nas wniosek kredytowy jest rejestrowany i utrzymywany w bazie przez okres 12 miesięcy. Po upływie tego czasu automatycznie znika.

Jest to bardzo istotna informacja, ponieważ wiele banków ma z góry ustalone kryteria dotyczące limitu zapytań, powyżej których wniosek zostanie automatycznie odrzucony. Ponadto kryteria te różnią się w zależności od tego kiedy dokładnie było złożone zapytanie. 

 

Najczęściej banki zwracają uwagę na zapytania w ciągu:

  • ostatniego miesiąca;
  • ostatnich trzech miesięcy;
  • ostatnich sześciu miesięcy;
  • ostatnich dwunastu miesięcy.

Niektóre banki jak np. Nest Bank są na to bardzo wrażliwe i limit zapytań w ciągu ostatnich 30 dni wynosi zaledwie 3. Inne banki mogą mieć bardziej wyrozumiałą politykę i tolerować np. 5 zapytań, rzadko jednak bank jest w stanie zaakceptować więcej. Czasem może dojść do sytuacji, w której dany bank bardzo chętnie udzieliłby nam kredytu, ale zanim do niego trafimy, sprawdzimy kilka innych ofert, przekraczając przy tym limit akceptowanych zapytań. Dobrze więc zastanowić się, czy warto chodzić po bankach, szukając najtańszego kredytu.

Czytaj także: Jakie bazy sprawdzają banki?

Czytaj także: Co zrobić, żeby dostać dobry kredyt?

 

Powiązane artykuły

2 Comments

Avarage Rating:
  • 0 / 10
  • […] BIK i kwestię przetwarzanych w raporcie danych przedstawiliśmy w osobnym artykule. Sprawdź: Czym jest raport BIK? […]

  • […] Jakie bazy sprawdzają banki?), w tym również w Biurze Identyfikacji Kredytowej (sprawdź: Raport BIK- co to takiego?). Historia obsługiwanych przez Ciebie zobowiązań często jest kluczowe w zakresie oceny jakości […]

Comments are closed.