Co zrobić, żeby dostać dobry kredyt?

Co zrobić, żeby dostać dobry kredyt?

Co zrobić, żeby dostać dobry kredyt?

Analiza ryzyka jest nieodzownym elementem działalności banku, szczególnie przy polityce kredytowej. Bank wnikliwie przeanalizuje sytuację finansową potencjalnego kredytobiorcy i wyjdzie, lub też nie, z propozycją pożyczenia gotówki. Co więcej, jeśli wzorowo spełnimy bankowe kryteria, możemy liczyć na preferencyjne warunki zaciągnięcia zobowiązania. Co zrobić, żeby dostać dobry, tani kredyt?

Bądź lojalny

Banki często doceniają klientów lojalnych i tak, jeśli od lat jesteś w danym banku, wpływa Ci tu wynagrodzenie, to często będziesz mógł uzyskać finansowanie na uproszczonych zasadach, bez konieczności dodatkowego dokumentowania dochodów. Dodatkowo, jako wyraz uznania, możesz zostać zakwalifikowany do promocyjnej kampanii, a to może się przełożyć na niższe RRSO kredytu (sprawdź: Czym jest RRSO?).

Miej zobowiązania i prawidłowo je obsługuj

Bank zawsze zweryfikuje Cię w bazach (sprawdź: Jakie bazy sprawdzają banki?), w tym również w Biurze Identyfikacji Kredytowej (sprawdź: Raport BIK- co to takiego?). Historia obsługiwanych przez Ciebie zobowiązań często jest kluczowe w zakresie oceny jakości kredytobiorcy. Dobrze, jeśli masz już historię kredytową i nie jest to Twój pierwszy wniosek. Jeszcze lepiej jeśli te dotychczasowe były spłacane bez opóźnień. Zarówno w kwestii płatności ratalnych, jak i spłat minimalnych na rachunkach kart kredytowych czy na rachunki z limitem odnawialnym.

Płać terminowo

Jak zaznaczyliśmy w poprzednim akapicie, banki sprawdzą Cię w różnych bazach. Bazy te przetwarzają informacje o długach i dłużnikach, więc możesz do nich trafić np. za niezapłacony mandat lub rachunek. Pilnuj swoich płatności i realizuj je terminowo, a zyskach w oczach banku.

Wykaż się stabilną sytuacją

Przeanalizowana zostanie Twoja sytuacja rodzinna i finansowa. Jeśli nie jesteś jedyną osobą uzyskującą dochód w gospodarstwie domowym, a w dodatku masz dzieci i mieszkasz od lat pod jednym adresem, bank podniesie Twoją wiarygodność.

W kwestii finansów padną pytania o stanowisko pracy i czas zatrudnienia w obecnym miejscu. Jeśli jest to wiele lat u jednego pracodawcy, najlepiej w budżetówce, to w ocenie banku wręcz idealnie. Dodatkowo zaplusujesz, jeśli Twoje zatrudnienie reguluje stabilna umowa, najlepiej o pracę, albo otrzymujesz stałe świadczenie, np. emeryturę.

Znajdź najlepszy kredyt

Jest możliwe, ale nie jest oczywiście regułą, że zawsze najlepsze warunki zaoferuje Ci Twój bank. Jeśli nie spieszy Ci się i nie straszne Ci donoszenie kolejnych dokumentów potwierdzających choćby zarobki, to na pewno warto sprawdzić propozycje konkurencji. A z doświadczenia wiemy, że różnice w cenie kredytu mogą być wręcz kolosalne!

Sprawdź koniecznie: Czyszczenie BIK, czyli jak poprawić swoją wiarygodność kredytową 

Czytaj także: Zdolność kredytowa – o co pyta bank?

Czytaj także: Sprawdź ile Twój kredyt kosztuje naprawdę

Powiązane artykuły

2 Comments

Avarage Rating:
  • 0 / 10

Comments are closed.